Ach tie dôchodky – epizóda III. pilier

Doplnkové dôchodkové sporenie, v bežnej reči je známy ako tretí pilier, je nástroj dlhodobého charakteru. Ako sporenie na dôchodok má silnú stránku – príspevok zamestnávateľa. V poslednom období sa príspevok zamestnávateľa stáva skôr bonusom než štandardom. Využíva sa častejšie vo väčších firmách, a tiež vo verejnej správe. Prispieva aj Vám zamestnávateľ na tretí pilier?
Treba to využiť! Plaťte však čo najmenej!

Doplnkové dôchodkové sporenie sa uzatvára v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti – skratka d.d.s.. Celý systém využívania je upravovaný štátom – menia sa zákony týkajúce sa hlavne čerpania peňazí, regulujú sa poplatky za fondy. V roku 2014 sa zaviedla daňová úľava na vlastné príspevky. Ak vložíte vlastných 180€, na daňovej úľave získate 34,20€. Ak vložíte menej, tak aj úľava je nižšia (19% z vkladu).

Ako dlho táto forma úľavy vydrží, je otázne. Úľava však platí iba na nové zmluvy, resp. úpravu staršej zmluvy. Úprava znamená podpis nových podmienok, konkrétne neskoršie čerpanie peňazí (dožitie sa veku 62 rokov). Staršie zmluvy mali možnosť čerpania už v päťdesiatke, prípadne vo veku 55 rokov. Peniaze sa vyberajú postupne vo forme dôchodku, najskôr za 5 rokov. Zamestnávateľ môže prispievať len na zmluvy tretieho piliera, nemôže Vám dať príspevok k výplate navyše. Ak zmeníte zamestnávateľa, nemusíte platiť svoje príspevky, peniaze jednoducho „stoja“.

praxi sa však stáva, že namiesto štandardného tretieho piliera sa uzatvárajú zmluvy životného poistenia, najmä kvôli vyššej provízií finančného sprostredkovateľa. Avšak pre Vás je to z dlhodobého hľadiska nevýhodné, nakoľko v sporení prichádzate o peniaze a pri zmene zamestnávateľa zmluvy platíte ďalej v plnej výške. V prípade otázok k Vašej konkrétnej situácii – kontakt 0944 131 395.

Článok bol publikovaný aj v týždenníku Vranovské spektrum.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments