Ach tie dôchodky – epizóda II. pilier

II. pilier je opäť dočasne otvorený do 15.7.2015 – môžeme doň vstupovať, ale aj z neho vystupovať. V hre je vyše 6 miliárd €. Sociálna poisťovňa chce NAŠE peniaze a rozposiela listy za milión eur. „Keby tie peniaze dali radšej na …“, povie si človek.

Prečo sa to vlastne celé deje?

Téma dôchodkov sa stala politickým nástrojom, ale sociálna poisťovňa nemá peniaze na ich vyplácanie….
Ľuďom sa sľubujú istoty, škoda len, že nevieme na ako dlho. Každý sa zbavuje zodpovednosti, no na druhej strane hrdo hlása svoju „pravdu“. Celé to smeruje k tomu, že o svoje dôchodky sa musíme postarať sami. Sociálna poisťovňa je v hlbokom mínuse, štát ju dotuje z daní nás všetkých. Rodí sa málo detí, pribúda dôchodcov. To spôsobí pri výplate dôchodkov od štátu ďalší problém – posunie sa dôchodkový vek a zníži sa pomer náhrady mzdy ku dôchodku (z terajších 46% na cca 25%). Prognóza SAV hovorí o veľkej chudobe budúcich dôchodcov.

Čo nám ponúka II. pilier?

Časť odvodov (4%) smeruje na náš dôchodkový účet, čo znamená, že našetrené peniaze sú len naše a navyše sa investujú. Je pravda, že investície môžu kolísať, robiť tlak na naše emócie a nesľubujú istoty. Čo je však dnes garantované? Kde máme „istotu“? Navyše, II. pilier je dedičný, v prípade úmrtia sporiteľa počas doby sporenia sa všetky úspory dedia, čo znamená, že pribudnú k sirotskému a vdovskému príspevku, sú vyplácané jednorazovo. V II. pilieri si viem navoliť okrem indexových (čiže rizikovejších fondov) aj fondy garantované, ak chcem väčšiu istotu. Sociálna poisťovňa ako I. pilier a II. pilier majú spolupracovať a spolu zabezpečiť väčšiu stabilitu dôchodkového systému.

Rozhodnutie, ako to využijete, je však na Vás. V prípade otázok k Vašej konkrétnej situácii kľudne píšte, volajte.

Článok bol uverejnený aj v týždenníku Vranovské spektrum

Ďalšie články k téme:

Otvorený list sociálnej poisťovni

Ľudia by mali využiť otvorenie systému na vstup

Klamlivý leták

Blog: Príbeh výnosov

Rozhovor s Mihálom o II.pilieri

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments