Ako mi vyrátali tak vysoké poplatky v druhom pilieri?

Dostali ste výpis z druhého piliera a prekvapili Vás poplatky? Máte pocit, že si účtujú príliš veľa a Vám nič nezarobili? Môže za to aj zvýšený poplatok za výkon fondu! Podobný problém riešil aj jeden môj klient, ktorý ma oslovil s prosbou o konzultáciu. Hádanku „ako si vyrátali tak vysoké poplatky“ hravo rozlúštite po prečítaní tohto článku.

Bezplatná konzultácia – služba z ríše snov?

Máte produkty, ktorým nerozumiete? Máte otázky, na ktoré Vám nevedia zrozumiteľne odpovedať? Alebo máte pocit, že Vám nehovoria celú pravdu?

Pán J.P. mi napísal ohľadom svojho osobného dôchodkového účtu (druhého piliera). Vymenili sme si pár mailov a prišli sme na to, „kde je pes zakopaný“. Priebeh komunikácie zverejňujem so súhlasom klienta.

Otázka od pána J.P.

Dobrý deň,

v prílohe Vám posielam dve strany výpisu za môj II. pilier. Začiatkom minulého roku som prestúpil do indexového fondu v nádeji, že sa mi peniaze budú lepšie zhodnocovať, ale nie. Vklady cca 180,- Eur, poplatky viac než 100,- Eur a zhodnotenie po započítaní poplatkov nula nula nič. Chcem Vás touto cestou požiadať o vysvetlenie, že akým spôsobom si vyrátali tak vysoké poplatky a odporučenie najvhodnejšej správcovskej spoločnosti tak, aby tam bolo max. zhodnotenie a minimálne poplatky.

Odpoveď

Spravili ste veľmi dobrý krok a to zmenu fondu na indexový. Vystihli ste však obdobie kedy fondy prudko rástli ( od 01/2015 do 04/2015).

K poplatkom:

Odplata za vedeniu ODU – 1,53€ – berie sa ako 1% z vkladu (153€ boli vaše vklady do fondu perspektiva).

Odplata za správu DF je 0,3% p.a. z priemernej hodnoty majetku – keď vezmem priemer na úrovni 7100€, tak mi to aj vychádza na úrovni 21€.

Vás najviac prekvapil výkonnostný poplatok (85€) – ten pre indexový fond zaviedla naša minulá vláda (cca rok 2013/2014), keď stanovila výkonnostný poplatok na úroveň 10% zo zisku aj pre garantované a indexové fondy (dovtedy to nebolo). Poplatok sa môže účtovať každý deň, ak sa dosiahne zisk. Uplatňuje sa však princíp tzv. high water mark – t.j. aby si DSS mohla účtovať poplatok, musí prekonať najvyššie dosiahnutú hranicu (berú sa 3 roky spätne). V preklade ak fond mal 5.1. hodnotu 100€ a 6.1. mal hodnotu 120€, môžu si zobrať 10% zo zisku t.j, 2€ a môžu to účtovať každý deň, keď vytvoria zisk.

V prílohe posielam grafický pohyb fondu, kde je vidieť, že začiatok roka 2015 mal prudký nárast a ten Vám spôsobil taký vysoký výkonnostný poplatok.

Od mája si však poplatok neúčtovali, lebo najvyššia hodnota bola na úrovni 0,051 za dôchodkovú jednotku. Najbližšie si budú môcť účtovať tento poplatok až keď prekonajú túto hranicu (resp. najvyššiu hranicu za posledné 3 roky).

Aj tento poplatok mi sedí, ak vezmem čísla, že pri prestupe bola hodnota účtu 7138€ a najvyššia hodnota bola 7866€. Rozdiel je 728€ a to je 72€ na poplatku. Vám zobrali 85, lebo moje čísla sú len mesačné hodnoty podľa výpisu a účtovanie poplatku prebieha na dennej baze. 

Odpoveď od pána J.P.

ďakujem za podrobné vysvetlenie. Keď som o vysvetlenie požadoval na krajskej pobočke Poštovej Banky v Trenčíne, ktorá zastrešuje aj ich DSS, zistil som, že tu nemajú žiadneho „špecialistu“ a pani musela všetko konzultovať po telefóne s Bratislavou. 

Aby sme doplnili komplet údaje o poplatkoch, chýba nám poplatok pre Sociálnu poisťovňu. Na výpise tento poplatok nie je. Sociálna poisťovňa si účtuje 0,25% z platby za presun peňazí z účtov sociálnej poisťovne na účet správcovskej poisťovne. V tomto prípade je to 3,83€ za rok 2015.

Širší pohľad na druhý pilier

Dajme veci do väčšieho kontextu. Klientovi prišlo za rok 2015 na účet 167,56€. Hodnota jeho účtu vzrástla o 208,96€ (porovnávam hodnoty účtov na konci roka). Pri raste fondu pripravil výkonnostný poplatok klienta o výnos (zavedený pri poslednej úprave zákona – dovtedy na indexovom fonde takýto poplatok nebol!). Ak chceme investovať lacno, tak indexové fondy na SR môžeme hľadať ako ihlu v kope sena. Pár sa ich však dá nájsť so správou do 0,4% p.a..

Dnes sa na trhu bežne predávajú podielové fondy. Slušné fondy majú správcovský poplatok do 2% p.a.  a neúčtujú si výkonnostný poplatok. Správcovský poplatok pri podielom fonde je až 6-7x krát väčší ako poplatok za správu v druhom pilieri. V našom príklade by bol poplatok nie 20€ , ale až na úrovni 120-140€. Čo je viac ako súčet všetkých poplatkov v rámci druhého piliera.

Správcovský poplatok sa účtuje, aj keď fondy klesajú. V druhom pilieri pri poklese fondov sa neúčtuje výkonnostný poplatok. Preto z hľadiska poplatkov je druhý pilier lacnejší ako bežne predávané podielové fondy a určite ho odporúčam využívať. Ani to nič nestojí – z vlastného vrecka do neho nedávate ani euro!

Silnou výhodou druhého piliera je dedičnosť. Napríklad na vyššie uvedenom príklade je dedičných okolo 7.000€ – čo je v prípade klienta jeho príjem za 18 mesiacov. Dokáže to teda doplniť aj portfólio životnej poistky. Cena poistenia pre prípad smrti na konštantných 7000€  sa pohybuje okolo 10€/mes. V druhom pilieri sa navyše neskúma zdravotný stav.

Nevýhodou druhého piliera je nestabilita prostredia. Vlády upravujú zákon. Zatiaľ je stále platné postupné zvyšovanie odvodu. Od roku 2017 sa každý rok bude dvíhať odvod o 0,25% ročne, až kým nedosiahne 6% z hrubej mzdy (v roku 2024). Vylaďuje sa tiež spôsob čerpania peňazí – formy výplat dôchodku. Už aj dnešný minister sociálnych vecí a rodiny priznal, že štát v budúcnosti na dôchodky mať nebude. Preto bude pre každého jednotlivca rozloženie zdrojov dôchodku nevyhnutné.

Čo myslíte, oplatí sa sporiť v 2.pilieri? Máte lepšie nástroje na sporenie? Podeľte sa o svoje názory, skúsenosti v komentároch.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments