Štátny príspevok pre mladých nová hranica príjmu

Prvý apríl nebol len dňom humoru, bol aj dňom zmeny hranice príjmu pre získanie štátneho príspevku. Že štátny príspevok pre mladých funguje ako forma dotácie a podpora pre mladé rodiny pri ich riešení bývania sa dočítate v tomto článku.

Hranica príjmu sa mení každý štvrťrok a vychádza z priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve SR za dva štvrťroky dozadu. Tj. pre obdobie od 1.4.2016 – 30.6.2016 sa priemerný príjem posudzuje za obdobie od 1.10.2015 – 31.12.2015. V danom štvrťroku vypláca väčšina firiem rôzne vianočné a koncoročné odmeny. Priemerný príjem je v danom období najvyšší.

Nová hranica pre druhý štvrťrok 2016 je teda 1242,80€/mes v hrubom pre jedného žiadateľaPre dvoch žiadateľov (obaja musia spĺňať podmienku veku) je hranica súčtu ich príjmov 2485,60€/mes. Uvedená suma je 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve SR za 4.štvrťrok 2015.

Zdokladovanie príjmu

Príjem sa posudzuje za predchádzajúci rok – tj. za rok 2015. Dokladuje sa každý jeden deň z roka. Ak ste pracovali celý minulý rok budete potrebovať ročné zúčtovanie k daňovému priznaniu, alebo daňové priznanie, prípadne potvrdenie o zamestnávateľa na tlačive banky. Ak ste nejakú časť roka boli na úrade práce, alebo v škole budete potrebovať potvrdenia o trvaní, prípadne niektoré banky akceptujú aj čestné prehlásenie.

Oproti 1.štvrťroku sa hranica dvihla o 123,50€. V ďalšom tj. 3.štvrťroku sa hranica opäť zníži. Aby ste stihli obdobie najvyššej hranice štátneho príspevku potrebujete v banke podať minimálne žiadosť o úver. Niektoré banky potrebujú celú zložku k úveru (tj. kúpna zmluva, znalecký príjmy a pod). Niektorým bankám stačí prvotná žiadosť (dozviete sa či vám je banka ochotná poskytnúť úver), ktorá je platná 30 dní. Toľko dní máte na prípravu podkladov.

Majte tiež na pamäti, že každá banka ma iný prístup k poskytovaniu a úročeniu štátneho príspevku. Keď si vážite svoje peniaze a nechcete len tak vyhodiť takmer 3000€, prečítajte si článok ako si správne vybrať banku.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments