Ako čítať výpis z 2. piliera?

Dostali ste výpis z druhého piliera, neviete sa v ňom zorientovať? Tento krátky článok vám v tom pomôže.

Hlavička výpisu z 2.piliera

Pri pohľade na výpis z účtu si v rámci prvej časti viete skontrolovať svoje údaje či vám sedí korešpondenčná adresa, prípadné preklepy v mene a pod.
Následne najčastejšie vidíte, aký je stav účtu ku koncu minulého roka (tj. k 31.12.2016) a aký bol stav ku 31. 12. 2015 čiže rok pred tým.


V prvej časti si skontrolujte aký máte nastavený fondDlhodobo najviac zarába indexový fond bližšie som o tom písal v tomto článku. Následne si viete skontrolovať výšku poplatkov a koľko vám zobrala správcovská spoločnosť na jednotlivých poplatkoch za rok. Poplatky sa zvyšovali po úpravách minulej vlády, poplatky šli smerom nahor. Ako sa počítajú som písal v tomto článku.

Aký je vklad na druhý pilier?

V ďalšej časti si viete pozrieť ako vám chodili príspevky z vašej hrubej mzdy na váš súkromný dôchodkový účet. Tu si môžete všimnúť, že napríklad prijem z vašej výplaty za august z roku 2016 boli na účet zaúčtované niekedy v októbri. Môže to byť tým, že Sociálna Poisťovňa má 60 dní nato, aby prepísala príspevok do druhého piliera.

Najkrajšie to vidno na prelome rokov kedy mnohé koncoročné príspevky pripísala až vo februári keď bol schválený nový rozpočet (môžeme si domýšľať že časť peňazí bola vyplatená na vianočné dôchodky a následne po schválení nového štátneho rozpočtu boli peniaze „naliate“ aj do druhého piliera).

Od nového roka 2017 sa zmenil vnútorný pomer prerozdelenia odvodov zo súčasných 4% z hrubej mzdy na 4,25%z hrubej mzdy. Ak zarábate 800€ v hrubom, to znamená 4% z 800 je 32€. V roku 2017 bude chodiť 4,25% čiže 34€.
Ešte veľmi dôležitá vec, na ktorú treba upozorniť je skontrolovať si či máte uvedenú oprávnenú osobu. Keďže peniaze z 2 piliera sú dedičné. Ak máte uvedenú oprávnenú osobou, peniaze dostane oveľa rýchlejšie ako keď sa bude čakať na administratívne ukončenie dedičského konania a podobných náležitostí.

V skratke toľko ako čítať výpis z druhého piliera. Upozorňujem najmä na kontrolu správnosti fondu. Fond sa dá veľmi jednoducho zmeniť buď online žiadosťou alebo voľne písanou žiadosťou na stránke spoločnosti. Prípadne nájdením elektronického tlačiva jednotlivej správcovskej spoločnosti. Upozorňujem, že správcovská spoločnosť Allianz, ktorá má najväčší podiel na trhu, nemá indexový fond. V prípade, ak vám niektoré veci nie sú jasné, bez váhania mi môžete napísať.

Keď si myslíte, že tieto informácie pomôžu niekomu ďalšiemu, určite ich posuňte ďalej. Môžeme tak spoločne dosiahnuť lepšie zhodnotenie a vyššiu informovanosť klientov. Praktický význam to ma ten, že na dôchodku budete mať s kým ísť na pivo.
Dúfam, že sa vám článok páčil. Poteším sa každému lajku, komentáru, zdieľaniu.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments